کافه ترانزيت

 

خاطره: نام «كامبوزيا پرتوي»، قبل از اينكه مرا به ياد نويسنده «دايره» يا «من ترانه...» بيندازد، طعم شيرين بچگانه سالن تاريك سينما را هنگام ديدن «گلنار»، به ياد من مي آورد.

****

فيلم جديد «پرتوي» فيلمي خوب و روان است اما در كنار ويژگي هاي مثبت خود، نقاط ضعفي نيز در آن ديده مي شود. بازي خوب «پرستويي» و «صدر عرفايي» در اين فيلم از جمله نكات مثبت آن به شمار مي رود. از پرستويي، در اين دوره از بازيگري اش، انتظار ديگري نمي توان داشت. صدر عرفايي نيز به خوبي با ويژگي هاي نقشش كنار آمده است. از طرف ديگر، پراكنده بودن شخصيت هاي فيلم و عدم پرداخت كامل آنها، تا حدي به فيلم ضربه زده است. نقش برادر شوهر كوچكتر ريحان بسيار سطحي جلوه مي كند. تغيير عقيده سريع راننده يوناني، پختگي لازم را ندارد و در ديد كلي حضور يك دختر خارجي كه راننده هاي كاميون او را رها كرده اند، وصله نامناسبي براي فيلم به نظر مي رسد.

اما نكته بسيار مهمي كه فضاي فيلم پيرامون آن سير مي كند ولي هرگز به صورت كامل به آن پرداخته نمي شود، تفاوت زبانهاي افراد حاضر در كافه است. تا وقتي كه ارتباطات افراد در حد رفع نيازهاي معمولي، مثل سفاش دادن غذا و ...، باشد مي توان با ايماء و اشاره، مشكلات را بر طرف كرد اما هنگامي كه ارتباطات كمي حسي تر مي شود (مثل ارتباط ريحان با راننده يوناني و يا دختر خارجي) ديگر از ايماء و اشاره كاري ساخته نيست. حالا بايد خيلي از احساسات از راه چشم و يا رفتار و حتي لحن صحبت منتقل شود. اين فضا يادآور كتاب «خداحافظ گاري كوپر» (رومن گاري) است. فيلم در چند مورد به خصوص خيلي خوب اين فضا را القاء مي كند، مثلاً در سكانسي كه دختر تعريف مي كند كه چگونه مورد تعرض قرار گرفته است و ريحان از صحبتهاي او هيچ نمي فهمد و به دخترش مي گويد كه او ياد خواهرش افتاده است يا مورد ديگر هنگامي است كه راننده يوناني براي تشكر به آشپزخانه مي رود اما ريحان كاملاً حالت تدافعي به خود مي گيرد و مشخص است كه انتظار همه كاري از آن مرد دارد به جز تشكر.

اين فضا مي توانست خيلي بيشتر در خدمت فيلم باشد و لحظه هاي ناب تري را براي بيننده رقم بزند. حالتي كه به نظر مي رسد ريحان با اين افراد بيگانه در سرزمين غربت به نوعي همذات پنداري مي كند چرا كه خود نيز در اين سرزمين آذري كنار مرز يك غريبه است. غريبه اي كه «خودي نيست تا آبروي خودي نگه دارد».

 

 

 

/ 1 نظر / 22 بازدید
علیرضا آقاخانی

سلام دوست عزيز بسيار خوب می نويسيد و من به خاطر حس خوبی که در نوشتن داريد بهتون تبريک ميگم . لطفا بيشتر در مورد خودتون بگيد . من هنرجوی سينما هستم .