سریال بی گناهان

احمد امینی منتقد ماهنامه فیلم بود که فعالیت‌های سینمایی هم داشت، مثلاً در فیلم اول و نسبتاً مهجور فریدون جیرانی یعنی صعود، دستیار کارگردان بود. سابقه کارگردانی سینما هم دارد اما سریال‌سازی را با اولین شب آرامش آغاز کرد. اولین شب آرامش سریال خوبی بود که البته بعضی از بخش‌های آن حسابی بیننده را کلافه می‌کرد اما در مجموع شخصیت‌پردازی مناسب و کشش خوب روایت باعث شده بود تا سریال در رده خوب قرار گیرد و یک سر و گردن از سایر سریال‌های تلویزیون (که عملاً توهین به شعور مخاطب محسوب می‌شود) فاصله داشته باشد.

امینی در سرال دوم خود دست به کار بزرگی زد. یک سناریوی قوی به همراه استفاده از تیم متبحر بازیگری با این خلاصه داستان: «سه تا رفیق بودن... اولی می‌گه بریم دزدی... دومی می‌گه چه بدزدیم؟... اولی می‌گهتخم طلا..

روایت سریال بی‌گناهان بسیار جذاب است. سریال عملاً شخصیت محوری اصلی ندارد و هر یک از شخصیت‌ها برای خود دنیای تکامل یافته‌ای دارند که طولانی بودن زمان سریال این امکان را به راحتی به کارگردان و نویسنده داده است. کافی است نگاهی به فراز و فرودهای داستانی شخصیت‌های جلال، آصف، فرید، انتظام و حتی مادر - هیچگاه نشان داده نشده - فرید، انداخته شود تا بتوان به این موضوع پی‌برد.

دیالوگ‌ها بسیار منطقی نوشته شده است و عملاً در بسیاری از موارد به بحث‌های جذاب و پرکشش بدل می‌شوند که می‌توان تا ساعت‌ها پس از پخش سریال در مورد آن جدل کرد.

و اما از همه مهمتر تیم بازیگری سریال است. همه بازیگران در نقش‌های خود خوب نشسته‌اند و شخصیت‌پردازی محکم باعث شده است تا این بازیگران خوب بتوانند با بهترین حالت به ایفای نقش خود بپردازند. حضور محمدعلی طالبی (دوست همیشه حاضر جلال) و همایون اسعدیان (روانپزشک) نیز خالی از لطف نیست.

و در انتها امیدوارم سریال با همین قدرت در قسمت‌های باقیمانده ادامه پیدا کند تا طعم یک سرال خوب دیگر (مانند مدار صفر درجه و روزگار قریب) در ذهن من باقی بماند.

/ 2 نظر / 21 بازدید
مریم

سلام وبلاگ خیلی خوبی دارین مطالبش خیلی به دردم خورد مچکرم

دلقک

دوست عزیز بر خلاف شما من چندان از این سریال خوشم نیامد از همان ابتدایک گره در داستان انداخته شده و چندین قسمت است که هی کش می اید. تقریباَ می دانیم که داستان چی است کی آدم بده است کی آدم خوبه نویسنده فقط یه قسمت کوچلو رو لو نمی دهد که معتقدم در اصل داستان فرقی ندارد رستگاران بی گنهان و گناه کاران مشخص اند فقط چگونگی اش مشخص نیست. مثل تمام سریال های دیگر