جلوگیری از پیشرفت آلزایمر

«این بیماری علاج‌ناپذیر را اولین بار روانپزشک آلمانی به نام اَلویز آلزایمر در سال ۱۹۰۶ میلادی معرفی کرد. آلزایمر نوع اختلال عملکرد مغزی است که به تدریج توانایی‌های ذهنی بیمار تحلیل می‌رود. بارزترین تظاهر زوال عقل، اختلال حافظه ‌است. اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می‌کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته‌های اخیر محدود می‌شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می‌بینند. یکی از مشکلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً بیمار فکر کند همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود و گاهی اوقات بیمار افرادی که نیستند، مثلاً والدین فوت شده یا اقوام دیگر را می‌بیند.»

حالا اینها چه ربطی داره ... ربطش منم ... دارم آلزایمر می‌گیرم، به قول متن بالا، «آموخته‌های اخیر» دیگر به یادم نمی‌ماند. علاج‌ناپذیر است و به همین دلیل باید جلوی پیشرفت آن را بگیرم. یکی معضلات این است که فیلم‌های که می‌بینم و کتاب‌هایی که می‌خوانم، از یاد می‌برم. برای این که فراموش نکنم، از این به بعد تصمیم گرفته‌ام هر فیلم یا کتابی که تمام می‌شود، چند خطی بنویسم و در وبلاگ بگذارم.

***

می‌ترسم ... ترس واقعی ... که چند وقت دیگر بیایم و یادم نیاید حتی این نوشته‌ها را چه کسی نوشته است ... یه چیزی تو مایه‌های «First 50 Dates» یا اون ماهی آبی کوچولو در Finding Nemo.

/ 0 نظر / 9 بازدید