آخربازی

همایون اسعدیان را با فیلم آخربازی شناختم هرچند که اولین فیلم او نبود، حتی پیش از آن به یاد نمی‌آوردم که او یکی از نویسندگان کلاه قرمزی و پسرخاله است. فیلم را در روزهای اوج فیلم دیدن در سال 1380 دیدم و به هیچ وجه انتظار نداشتم فیلم خوبی باشد اما با دیدن فیلم کاملاً جا خوردم. فیلم لذت‌آفرینی بود. بعد از آن فقط از فیلم تعریف می‌کردم و بزرگتر که شدم این تعاریف کمی با احتیاط بیشتر انجام می‌شد که مبادا آن موقع به خاطر بی‌تجربه بودن اینقدر از فیلم لذت برده باشم و آن را فیلم خوبی می‌دانستم. به همین جهت می‌ترسیدم که حتی فیلم را دوباره ببینم. می‌ترسیدم متوجه اشتباه خودم شوم و طعم خوب آن از زیر زبانم خارج شود.

چند روز پیش که به فروشگاه رسان‌های تصویری (ولیعصر - توانیر) رفته بودم، فیلم را دیدم. بی اختیار خریدم و در سینمای خانگی به تماشا نشستم.

 

نتیجه خیره‌کننده بود. به نظرم هنوز چیزی از ارزشهای فیلم کم نشده است. فیلمی که کاندیدای بهترین فیلم و بهترین کارگردانی جشنواره فجر شده بود و جایزه دیپلم افتخار کارگردانی را برای اسعدیان به همراه داشت، علیرغم مهجور ماندن، هنوز ارزش دیدن را دارد.

آخربازی بسیار حساب شده پیش می‌رود، پایبند به قواعد کلاسیک فیلمنامه است، موضوعی که بسیاری از فیلمسازان ایرانی از آن طفره می‌روند و توجه به آن شاهکارهایی چون شوکران و چهارشنبه‌سوری را خلق کرده است. اولین بازی حامد بهداد چندان چشمگیر نیست اما پوپک گلدره در این فیلم فوق‌العاده است. حالا بیشتر احساس می‌کنم که رفتنش برای سینمای ایران حیف بود هرچند ترجیح می‌دهم قسمت‌های اولیه سریال معظم نرگس !!! را فراموش کنم. روند داستان بسیار خوب تماشاگر را با خود همراه می‌کند و کارگردانی آن نیز به صورت ظریف این همراهی را قدرت می‌بخشد.

 

پی‌نوشت 1: با وجود این‌که سریال راه بی‌پایان (همایون اسعدیان)، نسبتاً خوب بود اما آرزو می‌کنم اسعدیان یک بار دیگر فیلمی با قدرت آخربازی بسازد.

پی‌نوشت 2: دیدن این فیلم را به همه توصیه می‌کنم، حتی پس از گذشتن 9 سال.

/ 3 نظر / 29 بازدید
فروشگاه اینترنتی ایران مارکت سنتر

درخانه خريد كنيد ، در خانه دریافت كنيد (پول را به مامور پست بدهيد) [دست] [تماس] عرضه تمام محصولات : ارایشی بهداشتی کتاب و مجله زیور الات فیلم و کارتن نرم افزار اموزشی- کودکان موسیقی سرگرمی اموزش زبان لوازم خدمات نرم افزار اموزشی - مذهبی نرم افزار اموزشی -کامپیوتر نرم افزاراموزشی-بانوان نرم افزار اموزشی -ورزشی نرم افزار کامپیوتر نرم افزار موبایل ارسال توسط پست به سراسر كشور [تماس] [دست] و خدمات رایگان ما شامل : Ø دیکشنری مترجم متن Ø دانلود کتاب Ø کتابخانه دیجیتال Ø کتاب انلاین Ø اخبار(دین و اندیشه،علمی و اموزشی،کامپیوتر و اینترنت) Ø کسب درامد از اینترنت (کاملا رایگان و مطمئن) Ø جدیدترین مدل لباس Ø درج اگهی رایگان Ø تعیین رتبه سایت یا وبلاگ در گوگل Ø خبر گذاریها Ø مطبوعات Ø رسانه [خداحافظ] [خداحافظ]

دلقک

درود می بینم که بیشتر مینویسی و نقد می کنی تبریک حتماَ سعی می کنم فیلیم را گیر بیاورم و ببینم

حمید

اصلا فکر نمی‌کردم پسره حامد بهداد باشه!واجب شد دوباره فیلم رو ببینم