مورد عجیب بنجامین باتن

آخرین فیلم دیوید فینچر سروصدای زیادی به پا کرد و کاندیداتوری 13 جایزه اسکار شاخ و برگ بیشتری به آن داد، اما با موفق نشدن در فتح اسکارهای اصلی، بسیاری از این هیاهوها فروکش کرد.

دیوید فینچر و فیلمنامه‌نویسش این بار به دنبال داستان کوتاهی از اسکار فیتز جرالد رفتند. روایت داستان کودکی که پیر به دنیا می‌آید و به تدریج جوان می‌شود بسیار وسوسه کننده است اما تبدیل این داستان کوتاه به یک فیلمنامه منسجم بلند، تلاش فراوان می‌خواهد که به نظر می‌رسد نویسنده موفق به انجام آن نشده است. شیوه روایت داستان از روی یک دفترچه خاطرات  با همراهی یک پیرزن در حال احتضار، بسیار کهنه و نخ‌نماست. امید آن بود که در این بستر روایت، نوآوری‌های خاصی دیده شود که متأسفانه این اتفاق در طول فیلم نیفتاد. این شیوه روایت نامناسب لطمه اصلی را به فیلم زده است. نقطه ضعف مهم بعدی فیلم، کمبود ماده خام لازم برای ایجاد یک فیلمنامه دو ساعت و نیمه بود. به این دلیل، فیلم جدید فینچر بین فضای داستان و ضدداستان معلق است. اوج و فرود خاصی در داستان فیلم خودنمایی نمی‌کند اما در قسمهایی مانند زمانی که دختر فهمید بنجامین پدر اوست یا هنگامی که بنجامین بعد از سالها بازگشت و دید که دیسی پس از رفتن او ازدواج کرده است، به نظر می‌رسد فینچر ناخواسته از چارچوب‌های خود عدول کرده و در دام رمانس گرفتار شده است. وقتی این فیلم با شاهکارهایی نظیر هفت و باشگاه مشتزنی مقایسه شود، بیشتر به نمایشگاهی برای نشان دادن قدرت گریمور در جوان کردن برد پیت شبیه است. هرچند که بازی او نیز شباهتی با نمونه‌های قبلی ندارد.

مورد عجیب بنجامین باتن در مجموع فیلم خوبی است اما از آن دسته از فیلم‌ها نیست که در خاطر بماند یا چیزی به کارنامه ارزشمند دیوید فینچر بیفزاید.

/ 7 نظر / 9 بازدید
مهـــــــــران

سلام دوست گلم از وبلاگ خوبت استفاده کردم و لذت بردم امیدوارم به من هم شما سری بزنید اما شاید مثل من خوشت نیادا! مهران "کهنه درخت"

دلقك

دوست عزیز من دیوید فینچر را نمی شناسم ولی کتاب فیلم هفت را خواندم خوشم آمد ولی خیلی خیلی خیلی ببخشید ها ولی حالم از مورد عجیب بنجامین باتن حالم به هم خورد باز هم ببخشید. فیلم را گذاشتم روی دور تند و هرجا حرفی چیزی رد و بدل می شد آروم می کردم ونگاه کردم. همین فیلم و تجربه تلخ باعث شد ریدر را نخرم. و خدارا صد و دو هزار مرتبه شکر واقعاَ فیلم های جشواره خودمان امسال خیلی بهتر از فیلم های اسکار بود. ببخشید خیلی احساساتی شدم. ولی باید می گقتم. فرصت کنم به شکل درخوری از خجالت هر دو فیلم در می آیم منتها حیف و دو صد حیف که به گوش سازندگان و ... اش نمی رسد.

دلقك

مواردی در دو خط اول و در فوران احساسات غلط وجود دارد که شما به بزرگواری خود ببخشید.

آهو

باز هم بيايد پيشم خوشحال ميشم[لبخند]