راتاتویی (موشپز باشی)

یادگارها و خاطرات کودکی هیچگاه انسان را رها نمی‌کند. اثرات دوران کودکی- همانطور که فروید می‌گوید- همواره در ناخودآگاه فرد باقی می‌ماند. بسیاری از آرزوهای کودکی هرکس در قالب انیمیشن (قالب محبوب سینمای بچگی)  تجسم می‌یابد. بنابراین اصلاً عجیب نیست کسانی که کودکی خود را با انیمیشن سپری کرده‌اند، در هنگام بزرگسالی نیز با تماشای یک انیمیشن حتی جدید دوباره به نوستالژی شیرین کودکی بازگردند.  اصلاً کم نیست تعداد کسانی که آرزو می‌کردند کمپانی هیولاها در دوران کودکی آنها ساخته می‌شد...

 

راتاتویی (Ratatouille) نیز می‌تواند یکی از همین انیمیشن‌ها باشد، یک انیمیشن به ظاهر ساده اما بسیار عمیق و دوست‌داشتنی. داستان موشی که همانند انسانها آشپزی را دوست داشته و اعتقاد دارد که everyonecancook. روایت داستان دلنشین است. سابقه کمپانی پیکسار نشان می‌دهد که خیلی هم نباید از دیدن یک اثر خوب این‌چنینی تعجب کرد و علاوه بر آن هنرنمایی براد برد (BradBird) هم در شگفت‌انگیزها به اندازه کافی جلب توجه کرده بود. اما قصد نگارش این مطلب بررسی کلیات فیلم نیست و به سه نکته مهم که به نظر نگارنده بسیار حائز اهمیت است، اشاره می‌شود.

 

۱-      در این داستان بر خلاف سایر روایات کلاسیک و انیمیشن‌های گذشته، شخصیت منفی داستان چندان پررنگ نیست. شخصیت پیرزن ابتدای داستان نه تنها منفور نیست بلکه بخشی از بار کمیک فیلم را برعهده دارد و در واقع داستان به به سمت موضوع اصلی آن هل می‌دهد. اسکینر، سرآشپز جدید رستوران گوتسو منفی‌ترین شخصیت داستان است که اصلاً قدرت شخصیت‌های منفی همیشگی را ندارد و عملاً هیچوقت نقش اول داستان را به خطر جدی نمی‌اندازد. شاید شخصیت (حقوقی) منفی دیگر داستان هم اداره بهداشت باشد که پس از گزارش بازرس بهداشت، سبب بسته شدن رستوران و همچنین بازنشستگی اگو (کارشناس معروف و مخوف غذا) شده باشد. با این کلیات می‌توان متوجه شد که این داستان اندکی از داستانهای کلاسیک فاصله گرفته و به سمت ساده بودن پیش رفته است. این امر سبب می‌شود تا فیلم به شدت لطیف باشد (نمی‌توان از لطیف بودن یک فیلم حرف زد و به یاد سرنوشت شگفت‌انگیز آملی پولن نیفتاد). فیلم راتاتویی با تأکید از نگران کردن تماشاگر (به ویژه تماشاگر خردسال) فاصله گرفته است و به همین سبب لذت‌بخش‌تر شده و با اطمینان بیشتر در ذهن‌ها باقی خواهد ماند.

 

۲-    شخصیت اگو در فیلم فوق‌العاده خوب و قوی پرداخت شده است. می‌توان در دکوپاژهای متعدد (مانند باز و بسته شدن در برای او یا نشستن در وسط رستوران) این قدرت را مشاهده کرد. هرچند انتخاب نام اگو برای او ذهن‌ها را کاملاً به سمت فروید متوجه می‌کند، اما یادآوری روزهای کودکی هنگام چشیدن طعم خوراک راتاتویی، نه تنها این امر را تأیید می‌کند بلکه همانگونه که در ابتدای این نوشته نیز بیان شد میزان تأثیر دوران کودکی را بر زندگی انسان را یادآوری می‌کند. این موضوع در واقع یک نشانه فرامتنی در یک فیلم انیمیشن است: انیمیشنی که فلسفه وجوی آن بازگشت به دوران کودکی است و همین امر است که بزرگسالان را نیز مشتاق دیدن آن می‌کند. اوج زیبایی حضور این شخصیت در انتهای داستان که از پشت شیشه خطاب به رمی فریاد می‌زند Surprise me  فراموش نشدنی است.

 

۳-     پدر رمی استعاره‌ای کاملاً جدی از پدرخوانده است. تمام حرف‌ها و تأکیدهای او بر خانواده (کلون) از ریشه حرفهای پدرخوانده است. تشکیلاتی که او اداره می‌کند کاملاً منظم و گروه‌بندی شده است. این امر را می توان در صحنه تعقیب بازرس بهداشت توسط موشها یا آماده‌سازی غذا در شبی که اگو برای اولین بار به رستوران آمده است مشاهده نمود. برخورد او با رمی در اواخر داستان تماشاگران حرفه‌ای سینما را به یاد رضایت دون‌کورلئونه از بدست گرفتن امور خانواده توسط مایکل می‌اندازد.

 

فیلم راتاتویی دیروز جایزه گلدن گلاب را برای بهترین انیمیشن برد و احتمالاْ تا چند وقت دیگر نیز اسکار را خواهد برد.

 

/ 3 نظر / 11 بازدید
صنم

در زندگي تو هر چيزي زاييده شعور تو است. اگر آگاهي‏ات دگرگون شود، محصولات و فرزندان آن هم دگرگون مي‏شوند. خوبي و بدي، بيماري و شفا، رنج و راحتي، فقر و ثروت، ضعف و قدرت، كوچكي و بزرگي و همه مظاهر زندگي و مرگ ناشي از نوع و فرم شعور است. خداوند بواسطه آنچه در ذهن و قلب توست، با تو رفتار مي‏كند، از تو مي‏گيرد و به تو مي‏بخشد.

شریک کودکیهای من شوید

هر کارتون 1000 تومان (دایویکس)-باخانمان-جزيره اسرارآميز-مشاهير -دوقلوهاي افسانه اي-گوريل انگوري-سرنتي پي تي-بلفي و ليليبيت- زبل خان-بامزي-معاون کلانتر-پسر کوهستان- دهکده حيوانات-مدرسه موشها-هايدي-بچه هاي کوه تاراک-وروجک و آقاي نجار-کوتلاس-پسرشجاع-تام ساير-کماندار نوجوان-دکتر ارنست-گامبا-چوبين-رامکال-بچه هاي کوه آلپ-زنان کوچک-آنشرلي با موهاي قرمز- دور دنيا در 80 روز-سند باد-پينوکيو قديمي-مي تي کمان-بابا لنگ دراز-مارکوپولو-لولک و بولک-ممول-يوگي و دوستان-جيمبو-هاکلبريفين-دختري به نام نل-پسر مبتکر-خونه مادربزرگه-علي کوچولو-هاج زنبور عسل-هادي و هدي-سفرهاي گاليور-حنا دختري درمزرعه-ارم و جير جير-پروفسور بالتازار-اسکيپي-اسکروچ-بچه هاي مدرسه والت-زي زي گولو -افسانه سه برادر-افسانه توشيشان-بارباپاپا-بل و سباستين-گوش مرواريد-اي کيو سان-جنگل سبز-لوک خوش شانس -مسافر کوچولو- واتو واتو -چاق و لاغر-اوشين-هانيکو -در برابر باد-دريک-ناوارو-پوارو-شمال شصت-قصه هاي مجيد-هزاردستان-ميرزا کوچک خان-پدرسالار-روزي روزگاري-سربداران-سلطان و شبان -خانه سبز-همسران-آيينه

محمد نوری

سلام مطلب ارزشمند شما با عنوان " راتاتویی(موش سرآشپز)" در سایت فضای فانتزی بازنشر داده شد سایت ما آماده معرفی به علاقه مندان انیمیشن است موفق و پیروز باشید Fazafan.blogfa.com