پنجره

فیلم پنجره یک فیلم بسیار معمولی است. نمی‌دانم این فیلم در زمان خود چه بازتاب‌هایی داشته است اما حالا بعد از گذشتن این همه سال می‌توان به راحتی گفت که فیلم متوسطی است. جلال مقدم برای سینمای ایران بسیار زحمت کشیده است و شرح حال و کارهای او را می‌توان به صورت کامل در ویژه‌نامه ماهنامه فیلم (به مناسبت مرگ او و فریدون گله) مشاهده کرد اما به هر حال احترام به صاحب اثر نباید باعث چشمپوشی از ضعفهای فیلم شود.

 

ساختار فیلمنامه بسیار ضعیف است. هرچند سعی شده است از قواعد آشکار فیلمفارسی دوری شود اما به هرحال باز هم شخصیت‌های تیپیک فیلمفارسی به آن راه یافته‌اند: دختر تنهایی که گول خورده است، مرد شیادی که قرار است به ازای سپردن دخترک به کاباره پول دریافت کند، یک کارگر ساده شهرستانی که استعداد عجیبی در پیشرفت دارد، یک عموی پولدار که از بدبختی به رفاه رسیده است، دختر پولداری که عاشق پسر فقیر می‌شود و مادران منفعلی که هیچوقت حرف مهمی برای گفتن ندارند. تمام این شخصیت‌ها باعث می‌شود که فیلم به سمت فیلمفارسی کشیده شود، تا نیمه فیلم به واقع این اتفاق هم می‌افتد، کافی است به خوشگذرانی سهراب و لیلی در سواحل شمال دقت کنیم و اثرات این ابتذال را ببینیم. اما یک اتفاق (مرگ ترانه) تازه داستان را در انتها به اوج می‌رساند، قواعد کلاسیک ایجاب می‌کند که این دردسر (با کمی به مشکل افتادن سهراب) حل شود و او با موفقیت از این مهلکه خارج شود. این اتفاق عملاً می‌افتد اما موفقیت نهایی در کار نیست، لیلی او را ترک می‌کند. این پایان غیرمنتظره فیلم است که به نظر نگارنده آن را حتی تا امروز بر سر زبانها نگاه داشته است. چیزی که در آن سالها تماشاگران انتظار آن را نداشته‌اند و به نظر می‌رسد عموم آنها نیز از این شیوه به سرانجام رسیدن، دلخور شده باشند و در ذهن خود سهراب و لیلی را در لباس عروسی مجسم کرده باشند. این طرزفکری است که هنوز هم در کشور ما جاری است.

 

از طرف دیگر بازی‌های فیلم به هیچ وجه جلب توجه نمی‌کند. بهروز وثوقی در شخصیت سهراب اصلاً جواب نداده است و گوگوش در نقش لیلی بیشتر به عنوان ابزار تبلیغاتی به چشم می‌آید.

 

دوست دارم جلال مقدم را با همان سکانس‌های دندانمار و هامون به یاد بیاورم نه فیلم پنجره...

 

/ 1 نظر / 8 بازدید
sh.kh

gamanam baraye naghd film bayad be zamane sakht on ham fekr kard :)