همایش بررسی و بازشناسی آثار مهرجویی

داشتم تو اینترنت دنبال اطلاعاتی راجع به همایش بررسی و بازشناسی آثار مهرجویی می‌گشتم؛ چیزی پیدا نکردم. دلم سوخت که هیچ نشانی از برنامه‌ای که با خون دل خیلی‌ها اجرا شد، وجود ندارد. برای همین تصمیم گرفتم که این مطلب را به صورت خاطره‌ای نقل کنم.

 

 

من (امید جهانیان) و دوست دیرینه‌ام، ایمان عنایتی (بخوانید یار غار)، در یک شب سرد زمستانی با دیدن پری، مهرجویی‌باز شدیم. تازه فهمیدیم مقوله‌ای به نام سینما هم می‌تواند ذهن ما را درگیر کند. پیگیر این هنر هفتم شدیم و بعدها با دیدن هامون، لیلا، درخت گلابی، بانو و ... فهمیدیم در انتخاب مهرجویی به عنوان نقطه شروع اصلاً اشتباه نکردیم.

 

سال ۱۳۷۸ هر دوتامون قبول شدیم دانشگاه؛ من رفتم مکانیک شریف و ایمان هم رفت معماری تهران. از همان روز اول قراری با هم گذاشتیم: کشاندن مهرجویی به دانشگاه. شروع کار خیلی ساده نبود. من عضو کانون فیلم شریف شدم. آن موقع رسم بود که در روزهای اول هر سال تحصیلی، کانون فیلم شریف نمایش‌هایی ویژه ورودی‌های جدید برگزار کند. من آن‌چنان زود جذب کانون فیلم شده بودم که در نمایش‌های ویژه ورودی خودم مسوولیت کنترل سالن نمایش را بر عهده داشتم. البته به قول دوستان بلیط پاره می‌کردم. این اولین قدم بود برای آن آرزوی بزرگ ...

 

یک سال عضو کانون فیلم شریف بودم و از سال دوم به عنوان مسوول واحد نمایش به شورای کانون فیلم راه پیدا کردم. سال سوم هم بعد از رفتن مهدی اسماعیلی (پدرخوانده کانون فیلم) بالاخره مسوول کانون فیلم شریف شدم. اینجا بود که بالاخره توانستم به آرزویم جامه عمل بپوشانم.

 

با امیر امین‌زاده و بقیه بچه‌های کانون فیلم برنامه‌ها را تنظیم کردیم و بالاخره در روزهای دوم تا پنجم دی‌ماه ۱۳۸۰ این برنامه برگزار شد. اسمش را هم گذاشتیم: همایش بررسی و بازشناسی آثار مهرجویی...

 

اولین هماهنگی‌ها با علی معلم سردبیر ماهنامه دنیای تصویر و رییس انجمن منتقدان کشور انجام شد. جا دارد دوباره اینجا از آقای معلم تشکر کنم که اگر کمکهای او نبود ما شاید اصلاً قادر به برگزاری همایش نمی‌شدیم.

 

پنج فیلم برای نمایش انتخاب شد: گاو، دایرهمینا، هامون، سارا و لیلا. در روزهای مختلف همایش که در آمفی تئاتر مرکزی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد فیلم‌ها نمایش داده می‌شد و سپس جلسات نقد و پرسش و پاسخ با حضور یک منتقد برگزار می‌شد. تهماسب صلح‌جو، جواد طوسی، سعید عقیقی، رضا درستکار و امیر پوریا منتقدانی بودند که در برنامه‌های مختلف حضور داشتند.

 

 

 

 

 

اختتامیه همایش نیز با حضور تمامی دوستان منتقد به همراه علی معلم و البته داریوش مهرجویی برگزار شد. برنامه مفصل و خوبی بود که به قول خود آقای معلم در دانشگا‌ه‌های فنی کشور سابقه نداشته است. البته به خاطر بی‌تجربگی ما بازتاب چندانی در رسانه‌ها پیدا نکرد و فقط ماهنامه فیلم به صورت یک خبر کوتاه آن را درج کرد.

 

خاطره هم‌صحبتی با مهرجویی هیچ وقت از ذهن من پاک نمی‌شود. ذکر تمام آن صحبت‌ها و خاطرات بسیار گسترده‌تر از آن است که در اینجا ذکر شود. شوخی‌های مهرجویی و معلم در برنامه اختتامیه نیز خالی از لطف نبود.

 

 

حالا که چند سالی از آن موقع می‌گذرد، یادآوری آن دوران حس نوستالژیک مطبوعی را در من زنده می‌کند: یاد و خاطره کانون فیلم، آمفی تئاتر مرکزی شریف، منتظر ماندن جلوی خانه مهرجویی و ...

 

دوستان زیادی دست‌اندرکار این همایش بودند که از جمله آنها می‌تواند به افراد زیر اشاره کرد:

 

امید جهانیان، امیر امین‌زاده، علی روزبهانی، صادق فدایی، مجید کریمی، رامین مقدس، شیما فرداد، نازنین حسین‌خواه، ایمان عنایتی، امین حمزه‌پور، افشین زمان‌پور، وحید آقایی و ... ( از همه دوستانی که به علت فراموشی نام آنها در اینجا ذکر نشد عذرخواهی می‌کنم و از آنها می‌خواهم در صورت خواندن این مطلب برای من کامنت بگذراند تا نام آنها را نیز به لیست فوق اضافه گردد.)

این هم تصویری از سخنرانی خود من در مراسم اختتامیه:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

/ 2 نظر / 52 بازدید
سيد عليرضا شمس نيا

سلام ضمن بازدید از وبلاگ خوبتان و آرزوی موفقیت بیشتر با مطلب آخرين SMS ايرانيان: عيد امسال مسافرت مي ريم جنوب روسيه (شمال سابق)در وبلاگ شـمـسـه منتظر پیامتان هستم ( امکانات جدید وبلاگ شـمـسـه : هر روز نیم صفحه اول مطبوعات ایران در انتهای وبلاگ قابل مشاهده می باشد )

محمد آدينه

سلام از ابراز لطف تان به وبلاگ خواندنی ها از مجلات قديمی تشکر و قدردانی می شود .