مرز پرگهر یا جبر جغرافیایی؟

ایران کشوری است با قدمت چندین هزارساله و تمدنی قدیمی که همه تاریخ‌نگاران بر صحت این ادعا، اجماع نظر دارند. بشر اولیه مجبور بود برای زندگی خود دنبال مکان‌هایی باشد که دسترسی به آب و غذا برایش آسان باشد و بتواند در برابر حملات حیوانات وحشی و سایر قبایل از خود محافظت کند. منطقه‌ای که اکنون ایران نامیده می‌شود، تا حد مناسبی از این شرایط برخوردار بود. بنابراین بسیاری از انسان‌های نخستین به این منطقه کوچ کرده‌اند که جد اعلای ایرانیان را تشکیل می‌دهند.

این گروه از انسان‌ها جزء کسانی بودند که نخستین نشانه‌های تمدن (شهرنشینی) را بوجود آوردند و نخستین امپراطوری جهان، توسط ایشان بنا نهاده شد. قدرت بی حد و حصر این گروه سبب شد تا هنوز هم پادشاهان نام‌آور آنان مانند کوروش، داریوش و خشایار، عنوان‌های برجسته‌ای در تاریخ داشته باشند.

نکته جالب و قابل توجه در این دوره این است که ایرانیان بر خلاف یونانیان علاقه خاصی به تاریخ‌نگاری و ثبت وقایع نداشته‌اند. اگر یونان تاریخ‌نگار بزرگی چون هرودوت داشته است، هیچگاه یک تاریخ‌نگار بزرگ ایرانی وجود نداشته است. قسمت اعظم تاریخ آن دوره ایران، مدیون تاریخ‌نگاران خارجی بوده که البته هیچگاه نوشتارهای خود را خالی از غرض و عداوت نمی‌نگاشتند. سنگ‌نوشته‌های معدودی از ایرانیان در آن دوره به جای مانده است و تنها پادشاهی که تا حدی به ثبت پیروزی‌های خود اقدام کرد، داریوش بود. هم اکنون که بحث الواح گلی ایرانی موجود در دانشگاه شیکاگو مطرح است، بهتر است به این نکته اشاره شود که یکی از مزایای بسیار مهم این الواح (بنا بر قول اساتید غیر ایرانی دانشگاه شیکاگو) این است که می‌توان به مطالعه تاریخ ایران از دیدگاه خود ایرانیان پرداخت و البته هنوز پس از گذشت بیش از پنجاه سال اقدامات کاملی در این زمینه انجام نشده است.

افتخارات ایران در این دوره بسیار زیاد است. شاید ذکر این نکته جالب باشد که پس از فتح مصر توسط هخامنشیان (کمبوجیه)، مصریان پادشاهان ایرانی را به عنوان فرعون خود می‌شناختند. سلسه بیست و هفتم فرعون‌ها، پادشاهان ایرانی هستند.

این قدرت با شکست از اسکندر افول یافت تا دوباره با ایجاد سلسله ساسانیان، شکوه خود را باز یابد. شکوه ساسانیان نیز با شکست از اعراب مسلمان پایان یافت. از این زمان، تاریخ ایران وارد مرحله کاملاً متفاوتی شد. تا سالهای زیادی، اداره ایران عملاً تحت نظر خلفای اسلامی بود و سپس حکومت‌های متعدد ملوک الطوایفی شروع به شکل گرفتن کرد. در این دوران بی‌ثباتی و عدم اقتدار، افتخارات جدیدی در ایران ظهور کرد. ایرانیان که تا قبل از آن یونان را فقط به چشم یک رقیب می‌دیدند، با جنبه جدیدی از آنان آشنا شدند: علم و فلسفه. ترجمه آثار فاخر اولیه یونانیان، سبب شد تا جمعیت تازه مسلمان شده ایران در علوم مختلف سرآمد جهانیان شود و ستون‌های علم مدرن را پایه‌ریزی کند. ستون‌های بنایی که بعداً در تکمیل آن ناتوان شد و این بنا به دست اروپایی‌هایی افتاد که از چنگال تسلط کلیسا خارج شده بود.

سابقه حمله اعراب نشان می‌دهد که ایشان بسیاری از پارامترهای فرهنگی خود نظیر زبان عربی، مراسم مذهبی و ... را بر سرزمین‌های فتح شده، دیکته می‌کردند. شاید جالب‌ترین نمونه در این زمینه، کشور مصر باشد که پس از فتح توسط اعراب، به کلی سابقه چندین هزارساله خود را فراموش کرد و هم‌اکنون مصریان خود را عرب می‌شمارند. ایران نیز از این قاعده مستثنی نبود، اما فرهنگ غنی آن سبب شد، تا به عنوان یک تأثیر پذیرنده صرف نباشد و خود تأثیر بسیار زیادی بر فرهنگ اعراب داشته باشد. پایتخت ایران در زمان شکست از اعراب، تیسفون بوده است که در حال حاضر جزء کشور عرب عراق است. روند تلفیق فرهنگ ایرانی و عرب تا آنجا پیش رفته بود که ابوعلی سینا (یکی از بزرگترین دانشمندان همه تاریخ)، کتابهای خود را در همدان (شهر باستانی ایرانیان، هگمتانه) به زبان عربی می‌نوشت.

پس از این دوره، شکوه گذشته ایران با سلطنت صفویان بازگشت. دوباره لقب «کبیر» به یکی از پادشاهان ایران اطلاق شد. البته این بار حکومت پادشاهی ایران، یک حکومت مذهبی بود. این دوره شکوه (پس از کمی افول) با زمامداری نادرشاه ادامه یافت. کریم‌خان زند نیز هیچگاه خود را شاه ننامید و سپس نوبت به دوره سراشیبی قاجاریه رسید. در این دوران فاصله علمی و فرهنگی ایران با ممالک پیشرفته به شدت زیاد شد. ضعف‌های فنی سبب شکست‌های پی‌در‌پی ایرانیان در جنگ‌ها بود. زمانی که اولین مترو در لندن ساخته می‌شد، پادشاهان ایران هنوز در فکر توسعه حرمسرا بودند. با بروز جنگ جهانی اول، ناگهان پای ایران به مناسبات بین‌المللی باز شد. کشف نفت در ایران و موقعیت استراتژیک آن جهت کمک به قوای روسی علت این امر بود.

پس از این دوران بود که عصر پهلوی در ایران آغاز شد. دیدگاه پهلوی از همان ابتدا، کم کردن این فاصله و بازگرداندن ایران به روزهای اوج گذشته بود. مهمترین کاری هم که می‌شد در این زمینه انجام داد یادآوری شکوه گذشته ایران بود. به سرعت کتابهای متعددی در خصوص هخامنشیان و ساسانیان چاپ شد. نام کشور از پرشیا به ایران تغییر داده شد. لباس‌های عصر قجر به زور عوض شد. کشف حجاب آغاز شد. تاجگذاری جدید انجام شد. جشنهای دوهزار و پانصد ساله برگزار شد. تقویم ایران عوض شد و هزاران کار فرهنگی و غیرفرهنگی دیگر به اجرا درآمد.

مشکل اساسی فرهنگ ما دقیقاً از همین مقطع آغاز شد. حکومت پهلوی برای از بین بردن دیدگاه‌های خشک مذهبی زمان قاجار دست به ملی‌پرستی افراطی زد. همانگونه که تمامیت‌خواه‌های آلمانی در کشور مغلوبشان این کار را کردند. سپس با وقوع انقلاب اسلامی، بسیاری از نظریه پردازان برای از بین بردن این دیدگاه ملی‌پرستی افراطی، مقابله به مثل کردند و مذهبی‌گرایی افراطی را در دستور کار قرار دادند. حذف عید نوروز، توهین به برگزارکنندگان چهارشنبه سوری، بی‌اعتبار جلوه دادن شاهنامه و بسیاری موارد دیگر از جمله کارهایی است که انجام شد. حتی اگر عده‌ای دلسوز نبودند احتمالاً امروز از چند تا ستون باقیمانده تخت جمشید هم خبری نبود.

امروز، دوباره این روند ادامه پیدا کرده است. بسیاری از افراد به ویژه قشر جوان جامعه، از  این دین‌زدگی افراطی خسته شده‌ و به ملی‌گرایی بدون منطق روی آورده‌اند. امروز، حتی قدم‌ها را از زمان پهلوی هم فراتر گذاشته‌اند و جشن‌هایی مانند سپندارمذگان را هم یافته و آن را قدر می‌نهند.

این مقدمه بسیار طولانی و مفصل برای این نوشته شده است که اولاً نشان دهد من (به عنوان نویسنده این متن) از حداقل اطلاعات لازم در خصوص تاریخ درخشان سرزمین خود آگاه هستم و دلیل اصلی نوشتن این مطلب، دردی است که از این رفتارها در سینه دارم. هدف این کار تغییر طرز تفکر مردم نیست، صرفاً می‌خواهم با طرح چند سوال، که پاسخ به آنها نیاز به کمی تحقیق و مطالعه دارد، اندکی بر بعضی باورهای سخت، تردید بیندازم:

·        پدیده ولنتاین، از فرهنگ غربی به کشور ما وارد شده است. داستان مشخص و مستندی هم دارد. بسیاری از جوانان کشور دوست دارند که این روز را همانند همتایان خارجی خود جشن بگیرند. در سالهای اخیر، ناگهان مقوله‌ای با نام سپندارمذگان به عنوان جد اعلای ولنتاین کشف شد. حالا بسیاری سپندارمذگان را جشن می‌گیرند با همان عادات خارجی‌ها شامل شکلات، عروسک و کاغد کادوهای قرمز و ... آیا یک بار اندیشیده‌ایم که ایرانیان باستان سپندارمذگان را چگونه جشن می‌گرفته‌اند؟ آیا تا کنون فکر کرده‌ایم که تغییر زمان سپندارمذگان از 5 اسفند به 29 بهمن (برای نزدیکتر شدن به تاریخ ولنتاین) تحریف فرهنگ ایرانی به شمار می‌رود؟

·        ایرانیان امروزه، با افتخار و احساس مالکیت، همه فرهنگ و تاریخ مردم تاجیکستان، ازبکستان، افغانستان و حتی ترکیه را متعلق به خود می‌دانند. هیچگاه فکر کرده‌ایم که هویت واقعی مردم این مناطق چه می‌شود؟ حال که برای خود کشور مستقلی شده‌اند چرا باید تمام افتخارات تاریخی خود را تقدیم ایران کنند؟ فقط به این علت که روزی در مرزهای ایران قرار داشته‌اند؟ نمونه بسیار مناسب برای این موضوع رودکی است. رودکی را پدر شعر فارسی دانسته‌اند. او تمام مراحل زندگی‌اش را در کشور تاجیکستان گذرانده است. به نظر شما تاجیک‌های امروز حق تصاحب افتخارات گذشته او را ندارند؟

·        مولوی یکی از شناخته شده‌ترین چهره‌های عرفانی تاریخ است. او در بلخ (که البته جزء ایران آن دوران بود) به دنیا آمد سپس با عبور از ایران امروزی به مکه رفت و از آنجا به شام و قونیه عازم شد. برخی معتقدند که منطقه سکونت او در زمان سرودن مثنوی، جزء نواحی روم تلقی می‌شده و لقب رومی نیز به همین دلیل به او اطلاق شده است. این نقاط هم اکنون جزء ایران نیست پس با چه منطقی مولوی ایرانی محسوب می‌شود، این که او به زبان فارسی شعر گفته و این که این سرزمین‌ها در آن زمان متعلق به ایران بوده است؟ این دلایل می‌تواند منطقی باشد اما تا کنون فکر کرده‌ایم که با این دلایل، اعراب می‌توانند بسیاری از دانشمندان ایرانی قرون اولیه هجری مانند ابو علی سینا را متعلق به خود بدانند؟

·        مردم ایران به شدت اعتقاد دارند که اعراب موجوداتی کثیف و  بی فرهنگ بوده‌اند. لقب «سوسمارخور» شاید بتواند به وضوح این احساس را متجسم کند. آیا همین اعراب در زمان جنگ‌های قادسیه و نهاوند (که حتی تا آن زمان موجودی به نام فیل را ندیده بودند) حکومت فخیمه ساسانی را در ایران شکست ندادند؟ ایران که تا آن زمان به سپاه عظیم و نیروهای جنگاور و فناوری‌های جنگی شهرت داشت، چرا از این گروه اعراب بیابانگرد شکست خورد؟

·        نادرشاه افشار همواره برای ایرانیان پادشاهی بزرگ و مقتدر به حساب می‌آید. فتح هندوستان از افتخارات این جهانگشای بزرگ است. اما آیا تا کنون به کتب تاریخی هندی نگاهی انداخته‌ایم تا ببینیم نظراتشان راجع به نادر شاه افشار چیست و چرا او را پادشاهی خونریز و مستبد می‌دانند؟ خوب است به هر دو طرف ماجرا نگاه شود. الماس‌های کوه نور و دریای نور از جمله مشهورترین جواهرات تاریخ به شمار می‌روند. دریای نور هم اکنون در ایران است و کوه نور (که زمانی بزرگترین الماس جهان بود) در برج لندن نگهداری می‌شود. ادعاهای فراوانی از طرف ایرانیان وجود دارد که این الماس باید به ایران بازگردد. آیا می‌دانید که محل کشف این الماس‌ها، هندوستان بوده و نادرشاه به هنگام فتح هند، آنها را غنیمت گرفته (دزدیده) است؟ به نظر شما اگر هم‌اکنون کشور هندوستان اداعای مالکیت آنها را داشته باشد، حرفی به گزافه زده است؟

·        شاهنامه از افتخارات بی‌بدیل ایران است و بدون شک، یکی از برترین حماسه‌سرایی‌های تاریخ جهان به شمار می‌رود. ایرانیان همیشه توقع دارند که تمام دنیا این اثر را به خوبی بشناسند و از آن قدردانی کنند. این امر به نوبه خود بسیار پسندیده است. اما آیا خود انتظاری که از دیگران داریم را انجام می‌دهیم؟ آیا می‌دانیم بیش از پنجاه حماسه‌سرایی مختلف ملی در کشورهای دنیا وجود دارد که بسیاری از آنها از لحاظ ارزش ادبی هم‌سنگ شاهنامه به شمار می‌روند؟ چند تا از این حماسه‌ها را هم‌اکنون به یاد می آوریم؟

·        یکی از پادشاهان هخامنشی دعا کرده است که خدایا این کشور را از دشمن، خشکسالی و دروغ حفظ کن. جمله بسیار زیبایی است اما آیا نمی‌توان این طور نتیجه‌گیری کرد که این سه مشکل در آن زمان تا حدی وجود داشته است که پادشاه بزرگ ما برای دفع آن دست به دعا شده است؟ اگر این طور باشد، مشکل دروغگویی ما ایرانی‌ها، منشأ دوهزار و پانصد ساله دارد.

·        ایران، مهد هنرهای بسیاری مانند معماری، رقص، شعر بوده است. اما باید بپذیریم سابقه رمان نویسی در ایران به هیچ عنوان قابل مقایسه با کشورهای غربی نیست یا ایرانیان هیچگاه در هنر نمایش، پیشگام نبوده‌اند. بحث در این موارد بسیار زیاد است اما آیا تا کنون هیچ‌وقت به عمق خودخواهی جمله «هنر نزد ایرانیان است و بس» فکر کرده‌ایم؟ به این قید «بس» در انتهای مصراع بیشتر دقت کنید.

·        خوشبختانه شخصیتی مانند ابوعلی سینا علاوه بر ایران در جهان نیز شناخته شده است. اما اگر از ما پرسیده شود که ایشان چه کارهای شاخصی داشته‌اند که اینقدر در دنیا مشهور هستند (تا حدی که لباس فارغ‌التحصیلی دانشگاه‌های خارجی را نشأت گرفته از لباس او می‌دانند) چه پاسخی داریم؟ فقط یاد گرفته‌ایم که به یک اسم خاص تعصب داشته باشیم؟ فکر می‌کنید چند نفر از ایرانیان نام ابوالوفا بوزجانی را شنیده‌اند؟ یکی از دهانه‌های کره ماه به اسم اوست. هیچ وقت این زحمت را به خود داده‌ایم که مطالعه‌ای در این زمینه داشته باشیم به جای این که فقط به دوهزارو پانصد سال تمدن خود بنازیم؟

·        خیلی از صاحب‌نطران بر این باورند که حکومت پهلوی برای پر و پیمان نشان دادن سابقه ایران، بسیاری از وقایع دوره هخامنشیان و ساسانیان را به صورت خودساخته و خیالپردازانه وارد تاریخ کرده است. دکتر منوچهر اقبال (که امیدوارم او را بشناسید) از این افراد بود. به نظر شما آیا چنین تحقیقی لازم نیست با دقت پیگیری شود تا دچار توهم خودفریبی نشویم؟

·        بسیاری از ایرانیان دوست داشته‌اند، رابطه‌ای بین فرهنگ باستانی ایران و فرهنگ مذهبی اسلامی ایجاد کنند تا بتوانند افراد بیشتری را حول این دو مقوله متمرکز کنند. به عنوان نمونه می‌توان به دعای تحویل سال اشاره کرد. از نمونه‌های دیگر نسبت دادن ذوالقرنین قرآن به کوروش است که اندیشمندان بزرگی چون علامه طباطایی نیز به آن قائل بوده‌اند. اما آیا می‌دانیم که ابوعلی سینا اعتقاد داشت که ذوالقرنین همان اسکندر مقدونی است؟

·        ما همواره از اسکندر و چنگیز به عنوان افراد ستمگر و خونخوار یاد می‌کنیم که فرهنگ ایران را با خاک یکسان کرده و آثار ارزشمند آن را نابود کرده‌اند. آیا تا کنون نوشته‌های شرقیان در خصوص چنگیز و غربیان در خصوص اسکندر را مطالعه کرده‌ایم؟ آیا می‌دانید ایشان، از این دو نفر به عنوان قهرمانان خود یاد کرده و بسیار آنان را می‌ستایند، همانگونه که ما در خصوص پادشاهان جهانگیر خود رفتار می‌کنیم. این تناقض قابل بررسی نیست؟

·        آیا می‌دانیم بسیاری از تاریخ‌نگاران خارجی و حتی ایرانی بر این باورند که اسکندر انسانی درستکار بوده،ولی چون به ایران حمله کرده، زرتشتی‌ها از اوچنین شخصیت منفی و نادرستی را برای ما ساخته‌اند. ایشان اعتقاد دارند که اسکندر به گسترش و توسعهعلم و دانش در ایران و هـمه جهانـی که تحت سلطنت درخشـان وی بوده، پرداخته و هدف پاک ومقدس وی، زدودن خرافه پرستی از همه دنیا بوده؛و اگر ایران پیش از اسلام، دانشمندی داشته، ایناز الطاف وخدمات فرهنگی اسکندر کبیر بوده است. ستم پادشاهان هخامنشی سبب حمله تدافعی اسکندر به ایران بوده و از آنبه عنوان درسی تاریخی برای زیاده طلبان یادمی‌شود و جالب این‌که ثابت می‌کنند کتابسوزی ایران،تنها یک شایعه و دروغ بزرگ تاریخی بوده، واصلاً ایران این اندازه کتاب نداشته است و آنکتاب‌های اندک را هم خود موبدها و زرتشتیان آتش زده‌اند تا مطالب خرافی و سبک آنها، مایۀ آبـروریـزی نزد یونانیان (در حمله اسکندر) و مسلمانان (در حمله اعراب) نباشد و آنگاه زرتشتی‌ها ادعا کرده‌اند که ما اهل دانش بوده‌ایـمواسکندر و بعد از او عرب‌ها ، کتاب‌های ما را سوزانده،یا دزدیده‌اند و با خود برده‌اند.

·        ما از یک سو به شدت اعتقاد داریم که تورات (عهد عتیق) تحریف شده است و از سوی دیگر، قسمت‌هایی از آن که به نفع ماست را علم می‌کنیم. مهربانی کوروش با یهودیان داستان معروفی است و این که آنها را از یوغ اسارت آزاد کرد و اجازه داد به دین خودشان باشند. اما آیا می‌دانیم که یهودیان منطقه بابل پس از این واقعه سه مرتبه بر علیه کوروش قیام کرده‌اند؟ به نظر شما چرا باید بر علیه یک حاکم مهربان و فهمیده قیام کرد؟

·        بسیاری از ما، وقتی برخی افراد عادی آمریکایی به پرسش خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی که از آنها می‌پرسید آیا می‌دانید ایران یا عراق در کجای دنیا قرار دارد، پاسخ اشتباه می‌دادند، خندیدیم. چند نفر از ما در این روزها که بحث ریاست جمهوری کشور ساحل عاج در صدر اخبار است به صورت دقیق می‌دانیم این کشور در کجای آفریقا قرار گرفته است؟ نام جزایر قناری که حتماً به گوشمان خورده است یا حتی هاوایی، به عنوان تفرجگاه‌های معروف دنیا. اینها دقیقاً کجای نقشه جغرافیا قرار دارند؟

·        چند بار نامه‌های الکترونیکی با مضامینی نظیر «ایرانی‌های موفق در جهان» دریافت کرده‌ایم که مثلاً به چند دکتر و مهندس ایرانی در ناسا اشاره می‌کرد و نتیجه می‌گرفت ایرانی‌های با استعدادترین مردم دنیا هستند؟ فکر می‌کنیم سازمانی مثل ناسا چند نفر دکتر و مهندس دارد؟ اصل لانه کبوتر را هم اگر در نظر بگیریم به راحتی می‌توانیم کشوری را پیدا ‌کنیم که تعداد افرادش موفقش بیشتر از ایران باشد.

 

سوال‌های بسیاری از این قبیل می‌تواند مطرح شود که فکر کردن در مورد آنها، می‌تواند پایه بسیاری از تعصب‌های بی‌مورد را سست کند. یک عادت تاریخی در ایرانیان وجود دارد که دوست داریم همه به ما توجه کنند و از همه چیز اطلاع داشته باشند اما هیچگاه به خود زحمت کسب اطلاعات بقیه مناطق این کره خاکی را نمی‌دهیم. شاید بسیاری از مواردی که با تعصب و افتخار از آنها یاد می‌کنیم در گوشه دیگری از دنیا به شکل بهتر و کامل‌تری برای یک قبیله و جامعه دیگر هم وجود داشته باشد.

/ 1 نظر / 16 بازدید
نيك طبع

سلام از متن زيباتون متشكرم واقعاً منطقي بودند و فكر فرو ببر من سوالهاي آخرتون رو دقيقاً تاييد مي كنم .اما كتابهايي كه بشه دربارشون پيدا كرد خيلي كمه. مثلا من شيفته ابن سينا هستم اما فقط تونستم از هزاران صفحه تو اينترنت چند صفحه پيدا كنم و دربارش اطلاعات كسب كنم. اگه شما مطالبي در اين خصوص داشته باشيد مشتاق خوندنشون هستيم . اگه بتونيد منابعي رو به ما معرفي كنيد كه به هنگام خوندم آدم احساس كنه كه درسته و تحريف نشده ممنون ميشم . با تشكر