مرد بودن یا نبودن، مسأله این است!

اکبر عبدی برای ایفای نقش یک زن در خوابم می‌آد (رضا عطاران) نامزد دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل مرد شد. بحث‌ها و شائبه‌های بسیاری در این خصوص مطرح شد که چون نقشی که او بازی کرده، ذاتاً زن است و (بر خلاف آدم برفی) نقش مرد زن‌نما را بازی نکرده است باید در بخش بهترین بازیگر نقش مکمل زن، نامزد می‌شد.

در خطاب به این دوستان باید گفت که هیأت داوران جشنواره به درستی عمل کرده است. از آنجا که سینما پدیده‌ای وارداتی محسوب می‌شود بنابراین اصطلاحات مربوط به آن نیز همین گونه خواهد بود. در زبان فارسی، مذکر یا مونث بودن کلمه، عمومیت ندارد و به همین جهت، واژه‌های Actor و Actress به ترتیب به صورت بازیگر مرد و بازیگر زن ترجمه شده است. با توجه به این موضوع عبارت Best Actor in Supporting Role باید به صورت «بهترین بازیگر مرد در نقش مکمل» (به جای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد) ترجمه شود تا بحث‌های حاشیه‌ای فوق ایجاد نشود. آقای اکبر عبدی به هرحال Actor هستند نه Actress.

پی نوشت: اکبر عبدی جایزه را به خاطر این نقش برد.

/ 2 نظر / 10 بازدید
farzaneh

سلام من دانشجوی معماری هستم که در حال حاضر برای پروژه دکتری ام روی بازار تهران دارم کار می کنم. دنبال فیلمی هستم با این مشخصات سوگنامه مرگ بازار/ به کارگردانی عباس باقریان و رضا غروی/ سال 1356 آیا شما اطلاعی در مورد این فیلم دارید و یا اینکه از کجا می تونم این فیلم رو تهیه کنم و یا اینکه کسی را می شناسید که بتونه به من کمک کنه و یا هر پایگاهي که دسترسی به این فیلم رو برای من فراهم کنه. با تشکر

معین عظیمی

[گل]