امید جهانیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مشترک شماره 12477 مجله فيلم ()
پهلوون! دیگه بسه .... نویسنده: امید جهانیان - سه‌شنبه ۱٢ دی ۱۳٩۱

وقتی که دانشجوی سال اول لیسانس بودم، در یک برنامه دانشگاهی، آقای داریوش ارجمند را برای اولین بار از نزدیک دیدم. صحبت‌های سرشار از گلایه و البته خودپسندی ایشان برای مرتبه اول، من بی‌تجربه را بسیار تحت تأثیر قرار داد. مشغول تحلیل شخصیت یک بازیگر معروف و آدم شناخته شده سینمایی بودم و سعی می‌کردم حرف‌های او را درک کنم و اگر جایی هم با منطق و عقل من منافات داشت آن را به حساب کم‌تجربگی و شناخت کم خود بگذارم. در میان صحبت‌ها، با لحن همیشگی خود (و البته نقل به مضمون) گفت: «فیلم باید ارزش داشته باشد و الا هر کسی شروع می‌کند به ساختن فیلم‌های صد من یه غازی مثل دختری با کفش‌های کتانی و دمپایی و قرمز و سبز و آبی و عمه و خاله و سارا و لیلا و ...». و این دو فیلم آخر به شدت برایم تناقض ایجاد کرد. یعنی آقای ارجمند، بازیگر شاخص سینمای ایران، فیلم‌های سارا و لیلا را هم در همین حد می‌بیند. بعد از برنامه فرصت شد که مستقیم از او در این مورد بپرسم و جواب سر بالای او مبنی بر این که البته خیلی هم فیلم بدی نیستند، تعجبم را بیشتر کرد؛ و از آن بدتر نحوه صحبتش در مورد داریوش مهرجویی بود که از طرز صحبت این گونه برداشت می‌شد که خود را بسیار فراتر از او می‌انگارد. و از اینجا بود که من از آقای ارجمند دیگر خوشم نیامد.

اما علت نوشتن این متن، حرف‌های جدید این آقا در سایت کافه سینما بود. آقای ارجمند، شما هنوز هم از موضع بالا حرف می‌زنید.

آیا واقعاً آقای میرباقری با صاحب سینما دعوا کرد که فیلم شما را ببیند و برای سریال امام علی انتخاب شوید. شما اگر به یک سئانس فیلم دیر برسید چه کار می‌کنید؟ با همان بلیط دوباره در سالن می‌نشینید؟ یعنی آخرین باری که به سینما رفتید مربوط به دوران قبل از انقلاب و سینماهای لاله‌زار می‌شود؟ یعنی آقای میرباقری اینقدر لنگ پول یک بلیط بود که نمی‌توانست دوباره بلیط تهیه کند و حتی اگر اینچنین بود، این حرکت غیرفرهنگی سند افتخاری برای شما محسوب می‌شود؟

شما لطف کردید و برای بازی در سگ‌کشی دستمزد نگرفتید (البته به جز آن شمع‌های رمانتیک). لطف می‌کنید و کمی در مورد بقیه بازیگرانی که در این فیلم دستمزد نگرفته‌اند هم حرف بزنید. شمع‌ها را که شما برداشته‌اید، احتمالاً پایه‌های کیک به بقیه رسیده است. راستی آیا طرح این موضوع به عکس جدید تولد بیضایی در کنار مژده شمسایی و شجریان ارتباطی ندارد؟

اگر بنا به هر دلیلی با حاتمی‌کیا مشکلی دارید دلیل می‌شود که همه فیلمنامه آژانس شیشه‌ای اتفاق باشد؟ یعنی آقای حاتمی‌کیا از حضیض آژانس شیشه‌ای به اوج گزارش یک جشن رسیده است؟ نمی‌دانم چرا الان تصاویر سریال غیراتفاقی ستایش در جلوی چشمانم رژه می‌رود.

دست شما هم درد نکند که 10 تومان به آقای تقوایی دادید که بتواند به تهران برگردد و همچنین در راه صبحانه هم بخورد که خدای نکرده ضعف نکند.

راستی بدگویی شما از مهرجویی به انتخاب نشدن شما برای نقش حمید هامون که بستگی ندارد...

کاش فرصتی می‌شد در مورد دکترای کشتی پهلوانی از سوربون فرانسه و سخنگویی فدراسیون کشتی آقای طالقانی هم حرف می‌زدید.

آقای ارجمند، کسی نگفت نقش اسی دربه‌در با حاج حیدر یکی است، اما خودتان نگاهی به نقش‌های چند سال اخیر بیندازید. تعریف تکرار به نظر شما چیست؟ شما حتی در همین متن مصاحبه هم تکراری هستید.

حامد بهداد هم ادعای مارلون براندو بودن می‌کند، حواستان به رقیبتان باشد ...

 

نویسنده یک روشنفکر اخته که به قول شما : «حالا ما یک بخش روشنفکر اخته داریم که از روشنفکری فقط اسکالپ ناتوره می خورند که آروغ می‌زنند بوی گوشت گوساله بدهد. که من اصلا با آنها هیچ کاری ندارم.»

 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر مهربان بودن را تمرین کنیم چرا کن2016، فارغ از سانتی‌مانتالیسم رسانه‌های چندکلمه‌ای، برای سینمای ما مهم است چرا چهار سال پیش برای والیبال دلمان گرفت ...؟ آیا آرژانتین قهرمان جام جهانی خواهد شد؟ لگد زدن به مرده نبراسکا (Nebraska) گوش بری آمریکایی (American Hustle) گرگ وال استریت (the Wolf of Wall Street) شکار (the Hunt) رانین (Ronin)
کلمات کلیدی وبلاگ مهرجویی (۱٢) نظریه پردازی مدرن (۱٢) معضلات سینمای ایران (۸) سوگ (٧) اصغر فرهادی (٧) گوگوش (٢) مانی حقیقی (٢) وودی آلن (٢) خسروشکیبایی (٢) جلال مقدم (٢) علی حاتمی (٢) رومن پولانسکی (٢) داود میرباقری (٢) روح الله حجازی (۱) جنیفر لارنس (۱) هانکه (۱) توماس وینتربرگ (۱) دیوید او راسل (۱) الکساندر پین (۱) شایان و شایگان (۱) کشتن مرغ مقلد (۱) گریگوی پک (۱) پرویز شهبازی (۱) مارتین اسکورسیزی (۱) ژان رنو (۱) پیمان معادی (۱) حمید فرخ نژاد (۱) دیوید کراننبرگ (۱) فرامرز قریبیان (۱) کنعان (۱) حاتمی کیا (۱) کیت بلانشت (۱) گلشیفه فراهانی (۱) تارانتینو (۱) مختارنامه (۱) احمد آقالو (۱) بهروز وثوقی (۱) راتاتویی (۱) لیلا حاتمی (۱) هما روستا (۱) فریدون جیرانی (۱) شهره آغداشلو (۱) آخربازی (۱) حمید سمندریان (۱) مارادونا (۱) دیوید فینچر (۱) مسی (۱) اکبر عبدی (۱) آرژانتین (۱) مهتاب کرامتی (۱) رابرت دنیرو (۱) جام جهانی (۱) انیمیشن (۱) همایون ارشادی (۱) مهربانی (۱) لئوناردو دی کاپریو (۱)
دوستان من اهدای عضو یادداشتهای من در IMDB ماهنامه فیلم هوشنگ گلمکانی مسعود مهرابی آیدین آغداشلو علیرضا امک چی گاهک نیمه تاریک ماه عقاید یک دلقک رقص سرد و در آغاز کلمه بود ...