امید جهانیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مشترک شماره 12477 مجله فيلم ()
فیلم هندی ماورایی نویسنده: امید جهانیان - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

سالهای زیادی از باب شدن سنت نمایش سریالهای مناسبتی در صدا و سیما نمی‌گذرد. یکی از این مناسبتها که پس از از بین رفتن تفکرات متحجرانه، به آن توجه شده است، ماه رمضان است. حضور افراد خانواد سر سفره افطار و پس از آن، موقعیت بسیار مناسبی را برای تلویزیون ایجاد کرده است تا در سریالهای ماه رمضان، مخاطبان زیادی را برای خود دست و پا کند. در طول این سالها، سریالهای مختلفی از تلویزیون پخش شد که طیف مختلفی از موضوعات را (از کمدی تا تراژدی و معناگرا) را در بر می‌گرفت. بسیاری از این سریالها هنوز در خاطر مردم باقی مانده‌اند (مانند میوه ممنوعه، متهم گریخت و ...) و بسیاری از آنان نیز فراموش شده‌اند (واقعاً اهمیت دارد که نام برده شوند؟). آنچه باعث شده است تا در این متن به این موضوع اشاره شود، سریالی است که امسال از شبکه اول پخش شد با عنوان «روز حسرت» به کارگردانی سیروس مقدم.

بازی فرامرز قریبیان، افسانه بایگان و مهراوه شریفی‌نیا باعث شد تا بیشترین توجه به سمت این سریال جلب شود. بار ماورایی مضمونی امسال نیز بر دوش این سریال قرار داده شده بود. تا قسمتهای انتهایی، سریال نسبتاً خوب پیش می‌رفت و هرچند نقطه قوت چندانی نداشت اما نقاط ضعف آن آزاردهنده نبود. با فرارسیدن عید فطر، سایر سریالها به موقع تمام شدند اما هنوز خبری از اتمام این سریال نبود. حتی تاریخ پخش آخرین قسمت آن نیز اعلام نمی‌شد. شنیده می‌شد که نه تنها قسمتهای آخر سریال آماده نشده است بلکه هنوز فیلمنامه آن نیز نوشته نشده است. پس از چند روز تأخیر قسمت یکی مانده به آخر پخش شد و سپس در شب بعد با چند ساعت تأخیر، قسمت آخر نیز به آنتن رفت. اما آنچه در این میان رخ داد، جز توهین به شعور مخاطب، معنای دیگری نداشت.

بحث لزوم برنامه‌ریزی بهتر و عدم عجله برای تهیه سریالهای مناسبتی دیگر خیلی نخ‌نما شده است و امیدی به صلاح آن نیست اما نکاتی در قسمتهای آخر سریال وجود داشت که نمی‌توان تحمل کرد:

·        در مسیر پیگیری گناه‌های گذشته حاج رضا، انگار همه منتظر بودند تا او بیاید و همه چیز را کامل و جامع برای او تعریف کنند و او عین سوپرمن برود و همه مشکلات را حل کند.

·        حتی در فیلمهای هندی هم دیگر یافتن پدرو مادر اصلی، ازدواج تصادفی دو نفر که گذشته‌هایشان به هم مرتبط است، شباهت بی چون و چرای دختر و مادر و ... استفاده نمی‌شود.

·        زن بدبخت حامله‌ای که خواهرش خرج نگهداری او را نداشت و شوهرخواهرش بعد از مرگ او، بچه‌اش را سر راه گذاشته بود، چقدر خوب به سرو وضعش رسیده بود و با آرایش کامل در آخرین روزهای قبل از مرگش عکس گرفته بود تا 20-30 سال بعد بتوان دخترش را شناسایی کرد.

·        دیالوگهای دو قسمت آخر بسیار اشتباه و فاقد منطق زمانی بود. ذکر جزئیات فایده‌ای ندارد. کاملاً واضح است که حتی یک بار متن‌های این دو قسمت مرور نشده تا اشکالات منطقی نداشته باشد.

·        خدا را شکر که دقیقاً همان بلایی که سر مصومه آمده بود، سر مسعود نیز آمد تا عدالت الهی ! اجرا شود.

·        چقدر خوب شد که چهره جهنمی افراد بد داستان را هم دیدیم.

·        بهشت هم یک جایی شبیه شمال خودمان است که برای غیرشمالی‌ها ! خیلی وسوسه برانگیز است. نمی‌دانم شمالی‌ها را در آن دنیا به کجا می‌برند.

·        پخش تصاویر آرشیوی (از همانهایی که قبلاً سرودهای مجاز بر روی آنها می‌گذاشتند و می‌شد ویدئوکلیپ) و پول گرفتن ثانیه‌ای از صدا و سیما یکی از راه‌های کسب درآمد بی‌دردسر است.

·        پیشنهاد می‌شود در سالهای آینده، یکی از فیلمهای بلند هندی که صحنه‌های رقص و آواز آن کم است را به سی قسمت تقسیم کرده و به عنوان سریال ماورایی در ماه مبارک رمضان پخش کنند.

·        این روزها مسخره کردن مردم به یک روال معمول در آمده است !

 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر مهربان بودن را تمرین کنیم چرا کن2016، فارغ از سانتی‌مانتالیسم رسانه‌های چندکلمه‌ای، برای سینمای ما مهم است چرا چهار سال پیش برای والیبال دلمان گرفت ...؟ آیا آرژانتین قهرمان جام جهانی خواهد شد؟ لگد زدن به مرده نبراسکا (Nebraska) گوش بری آمریکایی (American Hustle) گرگ وال استریت (the Wolf of Wall Street) شکار (the Hunt) رانین (Ronin)
کلمات کلیدی وبلاگ مهرجویی (۱٢) نظریه پردازی مدرن (۱٢) معضلات سینمای ایران (۸) سوگ (٧) اصغر فرهادی (٧) گوگوش (٢) مانی حقیقی (٢) وودی آلن (٢) خسروشکیبایی (٢) جلال مقدم (٢) علی حاتمی (٢) رومن پولانسکی (٢) داود میرباقری (٢) روح الله حجازی (۱) جنیفر لارنس (۱) هانکه (۱) توماس وینتربرگ (۱) دیوید او راسل (۱) الکساندر پین (۱) شایان و شایگان (۱) کشتن مرغ مقلد (۱) گریگوی پک (۱) پرویز شهبازی (۱) مارتین اسکورسیزی (۱) ژان رنو (۱) پیمان معادی (۱) حمید فرخ نژاد (۱) دیوید کراننبرگ (۱) فرامرز قریبیان (۱) کنعان (۱) حاتمی کیا (۱) کیت بلانشت (۱) گلشیفه فراهانی (۱) تارانتینو (۱) مختارنامه (۱) احمد آقالو (۱) بهروز وثوقی (۱) راتاتویی (۱) لیلا حاتمی (۱) هما روستا (۱) فریدون جیرانی (۱) شهره آغداشلو (۱) آخربازی (۱) حمید سمندریان (۱) مارادونا (۱) دیوید فینچر (۱) مسی (۱) اکبر عبدی (۱) آرژانتین (۱) مهتاب کرامتی (۱) رابرت دنیرو (۱) جام جهانی (۱) انیمیشن (۱) همایون ارشادی (۱) مهربانی (۱) لئوناردو دی کاپریو (۱)
دوستان من اهدای عضو یادداشتهای من در IMDB ماهنامه فیلم هوشنگ گلمکانی مسعود مهرابی آیدین آغداشلو علیرضا امک چی گاهک نیمه تاریک ماه عقاید یک دلقک رقص سرد و در آغاز کلمه بود ...