امید جهانیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مشترک شماره 12477 مجله فيلم ()
لژیونرهای سینمای ایران نویسنده: امید جهانیان - سه‌شنبه ۱٦ مهر ۱۳۸٧

هالیوود کارخانه رویا سازی است و مانند دیگر صنایع آمریکایی آنقدر پیشرفته است که برای ایرانی‌ها، مانند یک رویا، دست نیافتنی به نظر می‌رسد. شاید قبل که نامهایی چون داریوش خنجی و باب یاری در فیلمهای هالیوود شنیده می‌شد، احساس خاصی در فیلم‌بازان داخلی بوجود نمی‌آمد چون اصولاً این افراد را خارج از چارچوب سینمای امروز ایران می‌دیدند. حتی بازگشت بهمن فرمان‌آرا به کشور نیز به این موضوع دامن نزد و کسی به خاطر نیاورد که او از دست‌اندرکاران فیلم معروف اسکورسیزی (آخرین وسوسه مسیح) بوده است. کمی بعدتر، شهره آغداشلو کاندیدای اسکار شد. این بار کمی ولوله در میان ایرانیان افتاد زیرا او را بیشتر می‌شناختند. البته درگیری‌های لفظی او با یکی از محبوبترین خواننده‌های تاریخ ایران، گوگوش، در این میان بی تأثیر نبود.

 

تمام این رویدادها چیزی نبود که بتوان آن را مهم و سرنوشت‌ساز دانست. تا اینکه بالاخره در سال 2007، همایون ارشادی (بازیگری که کارش را با طعم گیلاس و درخت گلابی آغاز کرد) نقشی را در فیلم بادبادک‌باز (Kite Runner) مارک فوستر بازی کرد. این اتفاق در واقع اولین حضور یک بازیگر رسمی پس از انقلاب ایران در هالیوود بود. به این ترتیب همایون ازشادی اولین لژیونر سینمای ایران لقب گرفت.

 

بسیاری فکر می‌کردند که این حضور اتفاقی و زودگذر خواهد بود اما تدوام حضور ارشادی در هالیوود و این بار در فیلمی از آلخاندرو آمنابار (آگورا- Agura ) جای شکی را باقی نگذاشت که اتفاقی در حال افتادن است. اما کسی حتی فکرش را هم نمی‌کرد که با توجه به شرایط فرهنگی و سیاسی ایران، لژیونر بعدی یک زن باشد.

گلشیفته فراهانی نیز تصادفاً بازیگری‌اش را با درخت گلابی آغاز کرد. در سالهای اخیر نیز بسیار پرکار بوده و به یکی از بازیگران خوب سینمای ایران بدل شده است. می‌گویند جیم جارموش با دیدن فیلم نیوه‌مانگ اورا به ریدلی اسکات معرفی کرده است. حالا او نیز یک بازیگر بین‌المللی شده است که در کنار راسل کرو و لئوناردو دی‌کاپریو در پیکره دروغها (Body of Lies) بازی کرده است. سروصدای این حضور بسیار بیشتر از فیلمهای ارشادی بوده است. ریدلی اسکات نیز نام بزرگی است که نمی‌توان به راحتی از آن گذشت.

 

این رویدادها باعث شده است تا امروز، تماشاگران ایرانی نیز توجه بیشتری به هالیوود داشته باشند و اخبار آن را با جدیت دنبال کنند. این اتفاق را به همراه حضور لئو لو (مسوول جلوه‌های ویژه فیلم ببر خیزان، اژدهای پنهان) برای طراحی و اجرای جلوه‌های ویژه فیلم ملک سلیمان (شهریار بحرانی) می‌تواند تأثیر بسیار خوبی در توسعه سینمای ایران داشته باشد.

 

 

لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر مهربان بودن را تمرین کنیم چرا کن2016، فارغ از سانتی‌مانتالیسم رسانه‌های چندکلمه‌ای، برای سینمای ما مهم است چرا چهار سال پیش برای والیبال دلمان گرفت ...؟ آیا آرژانتین قهرمان جام جهانی خواهد شد؟ لگد زدن به مرده نبراسکا (Nebraska) گوش بری آمریکایی (American Hustle) گرگ وال استریت (the Wolf of Wall Street) شکار (the Hunt) رانین (Ronin)
کلمات کلیدی وبلاگ مهرجویی (۱٢) نظریه پردازی مدرن (۱٢) معضلات سینمای ایران (۸) سوگ (٧) اصغر فرهادی (٧) گوگوش (٢) مانی حقیقی (٢) وودی آلن (٢) خسروشکیبایی (٢) جلال مقدم (٢) علی حاتمی (٢) رومن پولانسکی (٢) داود میرباقری (٢) روح الله حجازی (۱) جنیفر لارنس (۱) هانکه (۱) توماس وینتربرگ (۱) دیوید او راسل (۱) الکساندر پین (۱) شایان و شایگان (۱) کشتن مرغ مقلد (۱) گریگوی پک (۱) پرویز شهبازی (۱) مارتین اسکورسیزی (۱) ژان رنو (۱) پیمان معادی (۱) حمید فرخ نژاد (۱) دیوید کراننبرگ (۱) فرامرز قریبیان (۱) کنعان (۱) حاتمی کیا (۱) کیت بلانشت (۱) گلشیفه فراهانی (۱) تارانتینو (۱) مختارنامه (۱) احمد آقالو (۱) بهروز وثوقی (۱) راتاتویی (۱) لیلا حاتمی (۱) هما روستا (۱) فریدون جیرانی (۱) شهره آغداشلو (۱) آخربازی (۱) حمید سمندریان (۱) مارادونا (۱) دیوید فینچر (۱) مسی (۱) اکبر عبدی (۱) آرژانتین (۱) مهتاب کرامتی (۱) رابرت دنیرو (۱) جام جهانی (۱) انیمیشن (۱) همایون ارشادی (۱) مهربانی (۱) لئوناردو دی کاپریو (۱)
دوستان من اهدای عضو یادداشتهای من در IMDB ماهنامه فیلم هوشنگ گلمکانی مسعود مهرابی آیدین آغداشلو علیرضا امک چی گاهک نیمه تاریک ماه عقاید یک دلقک رقص سرد و در آغاز کلمه بود ...