امید جهانیان
تماس با من
پروفایل من
آرشیو وبلاگ
      مشترک شماره 12477 مجله فيلم ()
نبراسکا (Nebraska) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  Alexander Payne

سال ساخت: 2013

مهمترین بازیگران:     Bruce Dern, Will Forte, June Squibb

خلاصه فیلم: وودی گرنت سالخورده با دریافت یک اعلان تبلیغاتی فکر می‌کند که برنده یک میلیون دلار شده است و این موضوع بهانه‌ای می‌شود تا همراه خانواده سفری دراز برای دریافت این جایزه را آغاز کند. رفتن به شهر زادگاه او به همراه همسر و فرزندانش، باعث می‌شود تا پسرش به مرور زندگی و خاطرات او بپردازد.

نظر کلی:

فیلم بسیار خوب با موضوع بسیار جالب و هیجان‌انگیزی است هر چند داستان آن خسته‌کننده به نظر می‌رسد. فیلم‌های زندگی‌نامه‌ای فراوانی ساخته شده است اما در این فیلم، زندگی سابق یک زوج سالخورده، به صورت برش‌های پراکنده در کنار رویدادی نشان داده می‌شود که قرار است زندگی حاضر آنها را از یکنواختی درآورد. طنز جاری در فیلم بسیار دلپذیر است.

نکات قابل  توجه:


 • برادرزاده‌های بی‌نظیر وودی

 • همه کلمات همسر وودی در قبرستان
لینک      نظرات ()      

گوش بری آمریکایی (American Hustle) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  David O. Russell

سال ساخت: 2013

مهمترین بازیگران:      Christian Bale, Amy Adams, Bradley Cooper

خلاصه فیلم: اروینگ یک خلافکار خرده‌پا به همراه دوست‌دختر جدیدش سیدنی، مشغول فریب دادن مردم با ادعای دادن وام به آنهاست و این موضوع را تا حد امکان از همسر و فرزندش مخفی می‌کند. یک مأمور بلندپرواز فدرال پس از دستگیری به آنها پیشنهاد همکاری می‌دهد تا بتواند چند نفر از اشخاص رده بالای کشوری را که اهل رشوه هستند به دام بیندازد و برای خود افتخار کسب کند. بازی آنها پای مقامات بلند مرتبه تا حد سناتورهای مجلس را هم به میان می‌کشد اما اروینگ که می‌خواهد سریع‌تر از این مخمصه رها شود، بازی در بازی جدیدی را آغاز می‌کند.

نظر کلی:

فیلمنامه بسیار قوی، پایه اساسی این فیلم است که بقیه مصالح به خوبی بر روی آن سوار شده است. 10 نامزدی اسکار به خوبی این موضوع را مشخص می‌کند و نبردن حتی یک جایزه، چیزی از ارزش‌های آن کم نمی‌کند. فضای دهه هفتاد به خوبی بازسازی شده است تا به‌روز شدن تکنولوژی‌های آن دوران (مانند دوربین‌های فیلمبرداری و ادوات ضبط صدا) نشان داده شود. پیچیدگی‌های فیلمنامه یادآور فیلم «نیش» است. فیلم کاملاً قابلیت این را دارد تا تماشاگر را غافلگیر کند و لذت ناب داستان‌پردازی را به او بچشاند.

نکات قابل  توجه:


 • شخصیت بی‌نظیر رزالین همسر اروینگ با بازی جنیفر لارنس
لینک      نظرات ()      

گرگ وال استریت (the Wolf of Wall Street) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  Martin Scorsese

سال ساخت: 2013

مهمترین بازیگران:      Leonardo DiCaprio, Jonah Hill, Margot Robbie

خلاصه فیلم: داستان زندگی یک دلال سهام از شروع کار که جوانی بی‌پول بود تا زمانی که به جرم کلاهبرداری و پولشویی بازداشت می‌شود. فیلم شرح حال پولدار شدن او و همه برنامه‌های تفریحی دیوانه‌واری است که او در این مدت تجربه می‌کند.

نظر کلی:

فیلم به شدت یادآور فضای همشهری کین البته در دوران مدرن است. هر چند گرگ وال استریت فیلم بسیار خوبی است اما حداقل برای من باعث شده تا ارزش‌های کار ارسن ولز بیشتر نمود پیدا ‌کند. صحنه‌های مربوط به مهمانی‌ها و مصرف مواد بسیار تأثیرگذار (و حتی وسوسه کننده) در آمده است.

نکات قابل  توجه:


 • اسنیف و دیگر هیچ
لینک      نظرات ()      

شکار (the Hunt) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  Thomas Vinterberg

سال ساخت: 2012

مهمترین بازیگران:   Mads Mikkelsen, Thomas Bo Larsen, Annika
Wedderkopp

خلاصه فیلم: لوکاس مربی یک مهدکودک است که ارتباط صمیمی با بچه‌ها دارد. بچه صمیمی‌ترین دوست او نیز از شاگردان مهمدکودک است. لوکاس از همسر خود جدا شده و پسرش نزد همسر سابق اوست. بر اثر سوء تفاهم به کودک‌آزاری متهم می‌شود که فیلم داستان مبارزه او برای فهماندن این موضوع به مردم آن دهکده کوچک است که دیگر به او اعتماد ندارند.

نظر کلی:

یکی از کم‌نظیرترین فیلم‌های سال‌های اخیر است. کارگردان از همان ابتدا تکلیف بیننده را مشخص می‌کند که لوکاس مجرم نیست. فیلم به شدت بیانگر دغدغه‌های انسانی در برقراری رابطه و پیش‌داوری‌های ذهنی است تا حدی که در برخی موارد به کارهای هانکه نزدیک می‌شود. فضای کوچک دهکده بسیار زیبا و جامع تصویر شده است.

نکات قابل  توجه:


 • مشروب خوردن لوکاس و دوستش تئو در شب کریسمس

 • درگیری لوکاس با تئو در کلیسا

 • در آغوش گرفتن کلارا (دختر تئو) در مهمانی
لینک      نظرات ()      

رانین (Ronin) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  John Frankenheimer

سال ساخت: 1998

مهمترین بازیگران:    Robert De Niro, Jean Reno, Natascha McElhone

خلاصه فیلم: یک گروه تبهکار حرفه‌ای استخدام می‌شوند تا یک کیف حاوی مستندات را به دست بیاورند. از سویی دیگر ایرلندی‌ها و روس‌ها نیز به دنبال این کیف هستند. حین عملیات یکی از اعضای گروه خیانت می‌کند و با کیف می‌گریزد تا آن را به روس‌ها بفروشد اما بقیه با ترفندهای مختلف او را می‌یابند.

نظر کلی:

فیلم یک تریلر اکشن خوب است. حوادث خوب پیش می‌رود و مخاطب را نمی‌آزارد هر چند در برخی نقاط روایت افت‌هایی دیده می‌شود اما در مجموع در دسته فیلم‌های سرگرم کننده خوب قرار می‌گیرد. توسعه به کارگیری موبایل به عنوان فناوری جدید در زمانی که داستان فیلم در آن می‌گذرد مناسب است اما تا حدی آن را تاریخ مصرف‌دار می‌کند.

نکات قابل  توجه:


 • حضور رابرت دنیرو و ژان رنو در کنار همدیگر
لینک      نظرات ()      

گناهکاران نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  فرامرز قریبیان

سال ساخت: 1391

مهمترین بازیگران:     فرامرز قریبیان،
رامبد جوان، بهاره کیان‌افشار

خلاصه فیلم: سرگرد روانگر در پرونده پیگیری قتل دختر یک سرهنگ بازنشسته، دستیار سرگرد تدین می‌شود. مسیر تحقیق آنها را پیچیدگی‌های فراوان مواجه می‌کند و مظنونین یکی پس از دیگری به قتل می‌رسند.

نظر کلی:

فیلمنامه را پسر قریبیان برای تولید در خارج از کشور نوشته بود که تصمیم نهایی بر آن شد تا در ایران تولید شود. شاید نتوان فیلم را شاهکار نامید اما مشکل اصلی فیلم‌های اینچنینی تولید شده در ایران، یعنی فیلمنامه را به خوبی برطرف کرده است و یک فیلم پلیسی حرفه‌ای ساخته است. شاید اگر محدودیت‌های ایجاد شده از طرف نیروی انتظامی نبود، پایان فیلم بهتر هم می‌شد. اما ساختار منسجم فیلم، آن را بسیار ارزشمند می‌کند و در مجموع فراتر از سطح سینمای ایران است. باید به چنین فیلم‌هایی بها داد تا جنبه سرگرمی‌سازی صنعت سینما در کشور پا گیرد.

لینک      نظرات ()      

دربند نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  پرویز شهبازی

سال ساخت: 1391

مهمترین بازیگران:     نازنین بیاتی،
پیگاه آهنگرانی، احمد مهرانفر

خلاصه فیلم: به نازنین دانشجوی پزشکی که از شهرستان آمده است، خوابگاه تعلق نمی‌گیرد و او مجبور می‌شود با سحر که در یک عطرفروشی کار می‌کند همخانه شود. خانه سحر هر شب محل رفت و آمد پسرها و دخترهای مختلفی است که باعث بروز اختلاف بین آنها می‌شود اما وقتی سحر به خاطر بدهی‌اش به زندان می‌افتد، نازنین با دادن سفته او را آزاد می‌کند. سحر بعد از آزاد شدن طلب نازنین را نمی‌دهد و به خارج از کشور می‌رود. مشکل نازنین به دست پسر طلبکار سحر حل می‌شود که از او خوشش می‌آید.

نظر کلی:

پرویز شهبازی با ساختن نفس عمیق، خاطره خوبی برای نسل من در زمان دانشجویی رقم زد. در این فیلم نیز به واسطه ارجاع‌های مناسب به همان فیلم، این خاطره را دوباره مجسم کرده است. بازی نازنین فراهانی چشمگیر است. فیلم ریتم خود را حفظ می‌کند اما در انتها، تغییر ساختار می‌دهد. البته برای شیفتگان فیلم نفس عمیق، این موضوع چندان ناراحت کننده نیست چون در آن فیلم این موضوع برای آنها شکافته شده بود.

نکات قابل  توجه:


 • فیلم از جایی آغاز می‌شود که نفس عمیق تمام شده بود.
لینک      نظرات ()      

زندگی خصوصی آقا و خانم میم نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  سید روح‌الله حجازی

سال ساخت: 1390

مهمترین بازیگران:     حمید فرخ‌نژاد،
مهتاب کرامتی، ابراهیم حاتمی‌کیا

خلاصه فیلم: محسن برای ارتقای شغلی به تهران می‌آید و می‌خواهد زندگی خود را در سطح یک مدیر عالی آغاز کند اما نگران طرز رفتار و پوشش همسرش است. هرچند دوست دارد که او تغییر کند اما تغییرات ظاهری و رفتاری همسرش برایش شک و تردید به همراه می‌آورد.

نظر کلی:

فیلم بسیار خوب به روابط زن و شوهر برای مشکل مطرح شده می‌پردازد. بازی‌های حمید فرخ‌نژاد و مهتاب کرامتی خوب است اما حاتمی‌کیا مصنوعی است و فقط تیپ ظاهری او بسیار بر روی نقش نشسته است. کارگردان بسیار خوب به ظرایف پرداخته است.

لینک      نظرات ()      

ضد مرگ (Death Proof) نویسنده: امید جهانیان - شنبه ٩ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  Quentin Tarantino

سال ساخت: 2007

مهمترین بازیگران:     Kurt Russell, Zoë Bell, Rosario Dawson

خلاصه فیلم: سه دختر جوان پر شر و شور (تقریباً معادل کلمه انگلیسی Hot) در یک کافه با مردی برخورد می‌کنند که خود را «بدل‌کار» می‌خواند. بدل‌کار دختر جوانی که سوار ماشین او با نام «ضد مرگ» شده است را می‌کشد و سپس در یک تصادف شدید، این سه دختر را نیز که همراه دوست خود در راه خانه ساحلی هستند، از بین می‌برد. در بخش دوم فیلم سه دختر (که دو نفر آنها بدل‌کار هستند) بر اساس اتفاقاتی با ماشین ضد مرگ او مقابله می‌کنند.

نظر کلی:

فیلم ضد مرگ به صورت مشخص تارانتینویی است اما لذتی که در دیدن فیلم‌هایی مانند قصه‌های عامه‌‌پسند و جنگوی رها شده وجود دارد، در آن نیست. بازی کرت راسل به چشم می‌آید و حس انتقام‌گیری به خوبی به بیننده منتقل می‌شود.

نکات قابل  توجه:


 • حضور مختصر و مفید خود تارانتینو مانند برخی از کارهای گذشته

 • ادای دین به خودروهای دهه شصت
لینک      نظرات ()      

جاسمین غمگین (Blue Jasmine) نویسنده: امید جهانیان - جمعه ۸ فروردین ۱۳٩۳

کارگردان:  Woody Allen

سال ساخت: 2013

مهمترین بازیگران:  Cate Blanchett, Alec Baldwin, Peter Sarsgaard

خلاصه فیلم: جاسمین بعد از سال‌ها زندگی اشرافی، با دستگیری شوهرش به جرم کلاهبرداری و تخلف مالی، بدون هیچ سرمایه‌ای به خانه خواهرش پناه می‌برد. زندگی خواهرش از نظر مالی بسیار پایین‌تر از سطح زندگی قبلی اوست. تمایل جاسمین به حفظ ظاهر در این شرایط موقعیت‌های فیلم را می‌آفریند. هنگامی که در این شرایط رابطه‌ای جدید با یک مرد متمول دیگر را آغاز می‌کند، دروغ او سبب به هم ریختن همه چیز می‌شود.

نظر کلی:

فیلم کاملاً وودی آلنی است و همیشه هم از وودی آلن انتظار شاهکار نمی‌رود. همانند یک صاحب‌نظر که هر چند وقت نظراتش را در قالب یک مقاله یا سخنرانی بیان می‌کند، آلن فیلم می‌سازد. فیلم ریتم خوبش را تا انتها حفظ می‌کند و مثل اغلب کارهای او، زمان فیلم کمتر از 2 ساعت است.

نکات قابل  توجه:

 • بازی بی‌نظیر و چشمگیر کیت بلانشت (که البته اسکار را برایش به ارمغان آورد)
 • مرد همراه دوست‌پسر خواهر جاسمین که جاسمین چشمش را گرفته بود.
لینک      نظرات ()      

مطالب اخیر مهربان بودن را تمرین کنیم چرا کن2016، فارغ از سانتی‌مانتالیسم رسانه‌های چندکلمه‌ای، برای سینمای ما مهم است چرا چهار سال پیش برای والیبال دلمان گرفت ...؟ آیا آرژانتین قهرمان جام جهانی خواهد شد؟ لگد زدن به مرده نبراسکا (Nebraska) گوش بری آمریکایی (American Hustle) گرگ وال استریت (the Wolf of Wall Street) شکار (the Hunt) رانین (Ronin)
کلمات کلیدی وبلاگ مهرجویی (۱٢) نظریه پردازی مدرن (۱٢) معضلات سینمای ایران (۸) سوگ (٧) اصغر فرهادی (٧) گوگوش (٢) مانی حقیقی (٢) وودی آلن (٢) خسروشکیبایی (٢) جلال مقدم (٢) علی حاتمی (٢) رومن پولانسکی (٢) داود میرباقری (٢) روح الله حجازی (۱) جنیفر لارنس (۱) هانکه (۱) توماس وینتربرگ (۱) دیوید او راسل (۱) الکساندر پین (۱) شایان و شایگان (۱) کشتن مرغ مقلد (۱) گریگوی پک (۱) پرویز شهبازی (۱) مارتین اسکورسیزی (۱) ژان رنو (۱) پیمان معادی (۱) حمید فرخ نژاد (۱) دیوید کراننبرگ (۱) فرامرز قریبیان (۱) کنعان (۱) حاتمی کیا (۱) کیت بلانشت (۱) گلشیفه فراهانی (۱) تارانتینو (۱) مختارنامه (۱) احمد آقالو (۱) بهروز وثوقی (۱) راتاتویی (۱) لیلا حاتمی (۱) هما روستا (۱) فریدون جیرانی (۱) شهره آغداشلو (۱) آخربازی (۱) حمید سمندریان (۱) مارادونا (۱) دیوید فینچر (۱) مسی (۱) اکبر عبدی (۱) آرژانتین (۱) مهتاب کرامتی (۱) رابرت دنیرو (۱) جام جهانی (۱) انیمیشن (۱) همایون ارشادی (۱) مهربانی (۱) لئوناردو دی کاپریو (۱)
دوستان من اهدای عضو یادداشتهای من در IMDB ماهنامه فیلم هوشنگ گلمکانی مسعود مهرابی آیدین آغداشلو علیرضا امک چی گاهک نیمه تاریک ماه عقاید یک دلقک رقص سرد و در آغاز کلمه بود ...